The best pizza dough recipe + ( How to make Pizza Margherita ) – Cooking With Orce
- Articles, Blog

The best pizza dough recipe + ( How to make Pizza Margherita ) – Cooking With Orce


1 кг. брашно 500 гр. вода (млака) 30 гр. сол 30 гр. шеќер 15 гр. сув квасец 60 мл. масло додадете ја солта квасецот солта маслото и водата промешајте ја смесата со лажица, па продолжите да биете со раце 5 – 10 минути формирај топка со тестото и подели го по потреба формирај го тестото во топки премачкајте еден сад со масло ставете ги топчињата тесто во садот премачкајте ги и нив со масло покрите ги со фолија и оставете да скиснат 30 мин. до 1 час штом ке скиснат, работете со тестото на набрашнета површина штом ќе го обликувате тестото во форма на круг, пренесете го тестото на плех со хартија за печење ставете доматно пире и моцарела сирење се пече во предходно загреана рерна на 250 степени додека е готова ( се проверува дали долната страна на пицата е печена) одкако ке се испече, пицата се сервира на тањир и се додаваат свежи листови босилек исечи, сервирај и уживај

About Earl Carter

Read All Posts By Earl Carter

1 thought on “The best pizza dough recipe + ( How to make Pizza Margherita ) – Cooking With Orce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *